ZAJĘCIA OTWARTE Z UDZIAŁEM RODZICÓW „NASZE ULUBIONE BAJKI”

Bajki i baśnie jednoznacznie kojarzone są z dziećmi, gdyż powszechnie wiadomo, iż na tym etapie rozwoju mały człowiek poznaje świat rzeczywisty przez pryzmat świata wyimaginowanego, stworzonego z myślą o nim, jego potrzebach i możliwościach. Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jednak gdyby przyjrzeć się temu zagadnieniu uważniej, można łatwo dostrzec, że baśnie towarzyszą nam nie tylko w okresie dzieciństwa, ale przez całe życie. Stąd właśnie pomysł wykorzystania tematu bajek podczas zajęć otwartych zorganizowanych w grupie „Gumisiów” w dniu 24 maja 2017 r., których celem było popularyzowanie znanych utworów z tego gatunku literackiego, propagowanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, budzenie zadowolenia z posiadanej wiedzy i umiejętności. Podczas spotkania maluchy i dorośli mieli okazję przypomnienia sobie tytułów i wydarzeń z najpiękniejszych baśni. Zajęcia obfitowały w zabawy i konkursy indywidualne i zespołowe, m.in.: rozpoznawanie utworu na podstawie ilustracji i zagadki literackiej, kojarzenie przedmiotu z bajką, układanie bajkowych puzzle, zbieranie szaszłykowych patyczków za pomocą kuchennej rękawicy, zlizywanie miodu z talerzyka jak Kubuś Puchatek. Wszyscy uczestnicy chętnie włączyli się w zabawę „Raz, dwa, trzy- Baba Jaga patrzy”, a także zatańczyli „Na wielkim balu”. Zwieńczeniem spotkania była autoprezentacja dzieci w pięknych baśniowych strojach, wykonanych wspólnie z mamą lub z tatą. Mamy nadzieję, że taka forma wspólnego spędzania czasu sprawiła wiele radości i satysfakcji nie tylko przedszkolakom, ale też i ich najbliższym.

Wanda Dynkwald
Kinga Fołta