Historia

Przedszkole Miejskie nr 6 położone jest w strefie zabytkowej „Nowe Miasto” sama willa usytuowana jest przy ogrodzie z drzewami, które są zabytkami przyrody, przylegającym do brzegu Kłodawki. Willa wybudowana została około 1895 r. i stanowiła własność landsberskich przemysłowców

Willa i pałac zwany obecnie „Pałacem Biskupim” stanowiły własność braci Maxa Bahra i Roberta Bahra – gorzowskich przemysłowców z przełomu XIX i XX wieku. Usytuowane są na wspólnej działce, nad brzegiem Kłodawki . Zachodnia, starsza willa (około 1895 roku) powstała w duchu historyzmu i jest nieco mniejsza, niższa. Wschodnia, młodsza budowla (1900-1902) wybudowana została w stylu secesyjnym, według projektu berlińskiego biura architektonicznego Mahrenholz-Threnicker. Wnętrza posiadają pierwotne rozplanowanie i wystrój: sztukaterie, polichromie, witraże, stolarka okienna i drzwiowa, posadzki. Natomiast ogród o charakterze sentymentalnym zachował się w formie szczątkowej.

Z przekazu ustnego dowiadujemy się, że w roku 1948 powołano Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, placówka o charakterze opiekuńczo – wychowawczym dla dzieci repatriantów przyjeżdżających ze wschodu na tereny zachodnie nowej kształtującej się państwowości polskiej powojennej. I tak ewaluowała do czasów współczesnych jako placówka dydaktyczno – wychowawcza i opiekuńcza wychowując kolejne pokolenia Gorzowian.