O szynce-jak kupić wędlinę dobrej jakości?

Często zdarza się, że po przekrojeniu szynki sklepowej wycieka z niej spora ilość „wody”.Gdyby była to tylko woda, nie byłoby to specjalnie groźne. Aby zwiększyć wydajność mięsa producenci dodają:

  • substancje spulchniające białko, głównie fosforany (utrudniające wchłanianie wapnia przez organizm), sprawiają, że mięso nabiera zdolności wiązania wody o 25 %

  • białko sojowe wykazuje zdolność samodzielnego wiązania wody, kilogram białka wiąże 4 litry wody

  • błonnik i skrobia roślinna zwiększają wydajność produkcji

  • karagen i gumy roślinne to żele poprawiające strukturę produktu

Na co zwracać uwagę kupując wędlinę:

  • barwa i struktura jednolita barwa na całej powierzchni wędliny to sygnał, obecności dużej ilości wody i barwników, zróżnicowanie odcieni (miejsca ciemniejsze i jaśniejsze) oraz widoczne włókna świadczą o wyższej jakości produktu

  • galaretowate oczka albo żółte, nienaturalne przebarwienia świadczą o dodatku białka sojowego

  • zawartość mięsa aby mieć pewność o wysokiej jakości szynki czytaj etykiety, zawartość mięsa powinna wynosić 80-90 %

Aby mieć pewność, że spożywają Państwo wędliny dobrej jakości przedstawiam przepisy na domowe wędliny, czyli 100 % mięsa w mięsie.

Pieczona szynka na kanapki

1 kg szynki wieprzowej

majeranek

liście laurowe

4 ząbki czosnku

2 łyżki octu balsamicznego

2 łyżki oliwy

3 łyżeczki ostrej musztardy

sól ziołowa

Z przypraw zrób marynatę. Mięso umyj, osusz, dokładnie natrzyj marynatą o obłóż liści laurowymi. Następnie owiń szczelnie grubą folią aluminiową. Wstaw do lodówki na dobę.

Po tym czasie ułóż mięso w naczyniu żaroodpornym wypełnionym wodą do 1/3 wysokości. Piecz w temperaturze 190 stopni przez 90-120 minut. Krój po zupełnym ostygnięciu.

Szynka babuni podwójnie gotowana

1 kg szynki wieprzowej tzw. Kulki

2 łyżki papryki

3 rozgniecione ząbki czosnku

Zalewa:

2 litry wody

2 łyżki soli himalajskiej

łyżeczka cukru trzcinowego

6 liści laurowych

5 owoców ziela angielskiego

1 łyżeczka majeranku

3 ząbki czosnku

5 ziaren jałowca

Mięso natrzyj marynatą z czosnku i papryki. Następnie zawiń mięso w rękaw do pieczenia i zwiąż sznurkiem. Zostaw na noc w lodówce. Na drugi dzień wyjmij mięso, przełóż do zimnej zalewy i gotuj 15 minut. Pozostaw całość do ostygnięcia. Następnie ponownie gotuj przez kolejne 15 minut. Po tym ostudź i wyjmij mięso z zalewy. Krój po ostudzeniu.

Indyk na zielono

500 g fileta z indyka

2 wyciśnięte ząbki czosnku

2 łyżki suszonego cząbru

2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego

2 łyżki octu balsamicznego

2 łyżeczki musztardy

2 łyżki oliwy

sól, pieprz

Z przypraw przygotuj marynatę, a na koniec wyciśnij do niej ząbki czosnku.Dokładnie wymieszaj i natrzyj nią filet z indyka, a następnie zostaw mięso w marynacie na noc w lodówce.

Zamarynowany filet przełóż do rękawa do pieczenia i zamknij worek, po czym owiń go dość ściśle grubym sznurkiem, aby zabezpieczyć przed dostaniem się wody do mięsa podczas gotowania.

Następnie włóż zawinięty filet do garnka z gotującą się wodą i gotuj nie dłużej niż 20 minut. Wyłącz gaz i zostaw mięso do ostygnięcia w garnku. Po ostudzeniu wyjmij z garnka worek z mięsem, odwiń sznurek i pokrój filet na cienkie plasterki.

opracowała Agnieszka Sikorska dietetyk

tel. 792 296 537

 

Skomentuj

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>