Poznaj 100 uczestników projektu, zobacz 100 prac / portretów fotograficznych. Wspólnie zostaw swoje ślady z 300 zaproszonymi gośćmi. Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy pt. Ślady w procesie, która zostanie otwarta 10 listopada, w czwartek o godz. 17.00, przy ul. Pomorskiej 73.
Wystawa jest podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego przez Agnieszkę Kowalską – Kucharczyk z Miejskiego Ośrodka Sztuki w ramach programu Kultura Tędy Lubuski P.A.K.I.E.T (Partnerskie, Kulturowe i Edukacyjne Traktaty) – Dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Projekt został wybrany w konkursie grantowym jako jeden z czterech z woj. lubuskiego.
W ramach projektu „Ślady z procesie” zrealizowano 8 warsztatów kreatywnych dla 4 grup:
dzieci ze żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej, podczas których każdy uczestnik odpowiedział w osobisty sposób na pytanie – co to jest ślad?
Ślad pojmowany był wielorako: jako znak obecności, trop po przejściu kogoś, odcisk czegoś, pozostałość po czymś, ślad jako gest, słowo itp.
Podczas pierwszych warsztatów w placówkach partnerów prowadzonych przez nauczycieli fotografik Sławek Sajkowski wykonał uczestnikom portrety fotograficzne, które stały się bazą /tłem do drugich warsztatów przeprowadzonych przez Agnieszkę Kowalską-Kucharczyk w Miejskim Ośrodku Sztuki.
Na wystawie będziecie Państwo mogli zobaczyć efekty wspólnej pracy.
W ramach projektu odbyły się warsztaty pt.:
1) „Z Misiem Śladkiem” i „Malujemy Misia Śladka” – dla najnajmłodszych dzieci ze żłobka. Zajęcia w dużej mierze polegały na spontanicznym działaniu twórczym. Dzieci zostawiały swoje ślady na wielkich formatach papieru i tworzyły barwne masy z naturalnych składników.
2) „Ślady/Odciski” i „Cieka-Wy Ślad” – warsztaty dla najmłodszych z przedszkola zakładały poznanie śladów prehistorii i historii oraz tworzenie własnych śladów/plam. Dzieci stworzyły odlewy swoich ulubionych zabawek, wykonały narzędzia do zostawiania ciekawych śladów i wielki kolorowy obraz.
3) „Ślady/Tropy” i „Ślady/Obecność” – dla dzieci ze szkoły podstawowej polegały na zatrzymaniu swojej obecności poprzez wycięcie własnego cienia z papieru i wykonanie śladu swojej obecności w kontekście osób, miejsc, które są dla nich bliskie.
4) „Ślady/Znaki” i „Ślady/Gest, słowo, historia” – warsztaty dla młodzieży z gimnazjum zakładały najbardziej osobistą wypowiedź twórczą. Uczestnicy najpierw w grupie, potem indywidualnie odpowiedzieli na temat: co jest we mnie śladem/znakiem, gest, słowo, historia jako ślad we mnie.
Partnerzy projektu: Żłobek Miejski nr 2, Przedszkole Miejskie nr 6 i Zespół Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp.