„…Tradycja to nasze największe dziedzictwo, które zobowiązani jesteśmy przekazywać z pokolenia na pokolenie…”
Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do poznawania przez dzieci polskich tradycji świątecznych.
16 kwietnia grupa „Kangurków” uczestniczyła w lekcji muzealnej pt. „Pisanki, kraszanki, jajka malowane”, zorganizowanej przez Lubuskie Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, mieszczące się przy ulicy Warszawskiej.
Malowanie jaj to zwyczaj bardzo stary. Pisanki miały szczególne znaczenie dla Słowian, gdyż były nie tylko symbolem odnawiającego się życia i narodzin, ale również spełniały szczególną rolę wśród przedmiotów magicznych. Ponadto jajko symbolizowało długie życie, siłę oraz traktowano je jako medium w kontaktach z bogami i duchami.
Kraszanki, skrobanki, malowanki, pisanki to nieodłączny element obchodów świąt Wielkiej Nocy. Coraz częściej sięgamy po nowoczesne pisanki, ale często wracamy do tych tradycyjnych, staramy się wykorzystać wiedzę, którą przekazują nam starsze pokolenia.
Podczas lekcji muzealnej prowadząca zaprezentowała dzieciom tradycyjne polskie metody zdobienia jajek oraz zapoznała je z historią zwyczajów wielkanocnych.
Wykorzystując technikę serwetkową – decoupage, „Kangurki” samodzielnie ozdabiały własne pisanki, wykonały też świątecznego zajączka z koszyczkiem na jajeczka. Tak wspaniałe świąteczne dekoracje
z pewnością będą główną ozdobą wielkanocnych stołów.
Wanda Dynkwald