Kangurki dbają o ptaki

Zima to dla ptaków trudny okres, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Starszaki dbają o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas zimy nie mieli pustych brzuszków. Wiedzą, w jaki sposób można zbudować prosty karmnik
z wykorzystaniem różnorodnych materiałów znajdujących się w domach (butelki po wodzie mineralnej, plastikowe kubeczki po serkach, siatki po owocach cytrusowych itd.). „Kangurki” dobrze też są zorientowane w tym, co ptaki powinny jeść i chętnie przynoszą do przedszkola różne ptasie smakołyki. W przedszkolnym ogrodzie znajduje się kilka karmników, które uzupełniają tymi przysmakami. Rozwiesiły też kilka nad pobliską rzeczką – Kłodawką i zobowiązały się systematycznie, podczas rodzinnych spacerów, dosypywać do nich nasionka. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki nie tylko rozbudzają swoje zainteresowania przyrodoznawcze i uwrażliwiają się na potrzeby zwierząt, ale także nabywają poczucie odpowiedzialności za innych.

Wanda Dynkwald