Dzień wody w Gumisiach

22 marca był idealnym dniem dla przypomnienia naszym wychowankom o potrzebie dbania o wodę, w tym dniu bowiem obchodzimy Światowy Dzień Wody.
Wspólną zabawę rozpoczęliśmy zaraz po śniadaniu. „Gumisie” wzięły udział w pogadance na temat rozmieszczenia wody na kuli ziemskiej oraz konieczności oszczędzania jej zasobów, gdyż nie każda woda nadaje się do spożycia.
Następnie przedszkolaki rozpoznawały odgłosy wody, np. szum fal, deszcz, szmer strumienia, kąpiel itp. W zabawie badawczej poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Dzieci rozwiązały także zagadki obrazkowe „Gdzie można spotkać wodę?” Uważnie przyglądały się rozłożonym na dywanie fotografiom przedstawiającym miejsca występowania wody w środowisku społeczno – przyrodniczym, a następnie nazywały te formy.
W zabawie ruchowej przy muzyce naśladowały czynności związane z wodą, np. pływanie, podskoki w kałuży czy spacer z parasolem w deszczu. Kolejnym zadaniem było określanie roli wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin, a także sposobów jej racjonalnego wykorzystywania w codziennym życiu. W zabawie badawczej „Co pływa, co tonie?” „Gumisie” badały zachowanie niektórych ciał w wodzie. Obserwowały również zachowanie wody w połączeniu z innymi substancjami (soda, ocet). Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Mamo, tato wolę wodę”, aby przekonać wszystkich do picia właśnie wody, a nie słodkich, gazowanych napojów.

Wanda Dynkwald