Krasnoludki chcą być zdrowe!

Wiek przedszkolny jest najbardziej elastyczny i podatny na wpływy wychowawcze i kształtowanie się nawyków oraz postaw niezbędnych dla zdrowia. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie to podstawa adaptacji.
W trakcie realizacji tematyki kompleksowej „Jesteśmy samodzielni w kuchni” starałam się poszerzyć wiedzę dzieci na temat zasad zdrowego odżywiania. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego należy ograniczyć spożywanie słodyczy i słodkich napojów, a zwiększyć konsumpcję warzyw i owoców. Zachęcając maluchy do zjadania składników odżywczych niezbędnych dla ich prawidłowego rozwoju, zaproponowałam samodzielne przygotowanie „zdrowych” kanapek. Wykorzystaliśmy do tego celu ciemne pieczywo, wędliny, nabiał, świeże warzywa oraz ziarna słonecznika i pestki dyni. „Krasnoludkom” bardzo smakował własnoręcznie przygotowany „witaminkowy” posiłek. Na przepyszny, a przede wszystkim, bardzo zdrowy poczęstunek zaprosiliśmy także naszych starszych kolegów.
Mamy nadzieję, że taka lekcja zdrowego odżywiania zostanie na długo zapamiętana przez naszych milusińskich.