Tadek niejadek- co zrobić aby zachęcić niejadka do jedzenia

Każdy chciałby mieć szczęśliwe dziecko, a czy nienajedzone dziecko może być szczęśliwe?. Niepokoimy się, gdy dziecko zaczyna odmawiać jedzenia i grymasi przy stole.

Zaburzenia łaknienia u dzieci mogą wynikać z nieprawidłowego odżywiania się, np. podjadania między posiłkami (zwłaszcza słodyczy, w związku z czym dziecko nie odczuwa głodu przed regularnym posiłkiem), jedzenia tylko kilku wybranych produktów oraz chorób i zaburzeń fizycznych (np. ból, gorączka, zażywanie niektórych leków). Jeśli po wyeliminowaniu przyczyn zaburzeń łaknienia można przypuszczać, że brak apetytu u dziecka ma podłoże psychiczne można skontaktować się z psychologiem. Jeśli spadek masy ciała utrzymuje się przez kilka tygodni i towarzyszą mu dodatkowe objawy (brak przyrostu wagi, zatrzymanie rozwoju, anemia), należy skontaktować się z lekarzem.

Aby zachęcić niejadka do jedzenia warto zadbać o kilka zasad:

  • jakość posiłków– wprowadzić do diety dziecka potraw bogatych w składniki odżywcze, a nie puste kalorie. Należy wykluczyć podjadanie. Słodkie i słone przekąski oraz kolorowe napoje skutecznie osłabiają apetyt na prawidłowe posiłki.

  • regularność– w miarę możliwości wprowadzić dziecku stałe pory 5 posiłków.

  • wygląd potraw– atrakcyjnie podany kolorowy posiłek zachęci malucha. Posiłki wielobarwne będą dla dziecka wesołe i ciekawe. Różne kompozycje z warzyw np. kształt zwierzątek, kwiatków, auta bardziej zachęcą dziecko niż zwykła kromka chleba. Należy zwrócić uwagę, aby nie nakładać dziecku na talerz zbyt dużej porcji, która może zadziałać odstraszająco.

  • smak- dzieci nie przepadają za mocnymi, intensywnymi smakami. Unikajmy zbytniego solenia, słodzenia oraz doprawiania ostrymi przyprawami.

  • zapach– ładny zapach potraw zachęci dziecko do spróbowania. Dodatek aromatycznych ziół i przypraw pobudzi apetyt.

  • atmosfera– jedzenie w spokoju i w rodzinnym gronie buduje u dziecka dobre skojarzenia z posiłkiem. Nie karmy dziecka przy włączonym telewizorze oraz przy rozpraszających dziecko przedmiotów, ponieważ nie wpaja to dobrych nawyków żywieniowych. Zapewnijmy spokój i pozwólmy na odpowiednie tempo jedzenia, a osiągniemy sukces. Spożywajmy posiłki razem z dzieckiem. Nie karmmy go odosobnieniu. Dziecko uczy się przez naśladownictwo.

Jeśli dziecko mieści się w siatkach centylowych, nie martwmy się na zapas. Organizm dziecka przechodzi tzw. skoki rozwojowe i przy każdym z nich apetyt inaczej się kształtuje. Zadbajmy o jakość posiłków, a organizm dziecka odpowiednio je wykorzysta.

opracowała Agnieszka Sikorska dietetyk

tel. 792 296 537

 

Skomentuj

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>