Pamiętamy o zmarłych – wizyta na Cmentarzu Świętokrzyskim

Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Jednym z takich zajęć była wycieczka Kangurków na Cmentarz Świętokrzyski. Dzieci zapaliły znicze na grobie powstańców wielkopolskich 1918/19 osiadłych i zmarłych po wojnie w Gorzowie. Na cmentarzu pochowano także zmarłych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego. Wśród mogił, znajduje się grób lotnika por. Jerzego Michalczyka, urodzonego 24 IX 1934 r. Zginął śmiercią lotnika wykonując lot bojowy 2 X 1956 r. Dzieci stawiały również znicze zwykłym mieszkańcom Gorzowa, a także dzieciom, których groby stały puste i zaniedbane. W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Kinga Fołta