„Kocham Gorzów Wielkopolski – moje miasto”

W ostatnim tygodniu stycznia grupa „Kangurków” poznawała dalszą część historii naszego miasta. Tym razem skupiliśmy się na 74 rocznicy urodzin Gorzowa Wielkopolskiego, a także na osobach sławnych jego mieszkańców.
W poniedziałek, 28 stycznia, starszaki obejrzały multimedialną prezentację, która przybliżyła im wiedzę na temat zasłużonych dla miasta gorzowian, takich jak: Paweł Zacharek – przewoźnik przez Wartę, Jan Korcz – malarz, Wilhelm Pluta – biskup, Irena Dowgielewicz – pisarka i poetka, Edward Jancarz – żużlowiec. W dniu 30 stycznia, wspólnie ze „Smerfami” uczestniczyliśmy w happeningu z okazji 74 rocznicy urodzin Gorzowa Wielkopolskiego. Przedszkolaki, wyposażone w transparenty „Kocham Gorzów Wlkp. – moje miasto” przemaszerowały w kierunku Placu Grunwaldzkiego, wręczając po drodze wszystkim przechodniom chorągiewki z herbem i barwami naszego miasta. Następnie dzieci uczestniczyły w części oficjalnych obchodów Dnia Pamięci i Pojednania, mając okazję do spotkania i rozmów z najstarszymi mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego – pionierami miasta oraz przedstawicielami lokalnej władzy.
W czwartek, 31 stycznia, wyruszyliśmy „śladami pomników sławnych gorzowian”. Odwiedziliśmy miejsca, w których mieszkańcy Gorzowa Wlkp., z szacunku dla sławnych gorzowian oraz uznania ich szczególnych zasług dla miasta, wznieśli monumenty. W trakcie naszej wędrówki dzieci bezbłędnie rozpoznawały osoby upamiętnione w posągach, a także charakterystyczne dla naszej miejscowości obiekty historyczne i kulturalne, m.in. spichlerz, katedrę, mury obronne, fontannę Pauckscha, studnię czarownic.
Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania, w znacznym stopniu przyczynią się do ukształtowania u naszych wychowanków poczucia tożsamości lokalnej i przynależności narodowej.

Wanda Dynkwald