WYCIECZKA DO BOGDAŃCA

Czwartek, 12 października, był dla „Smerfów” i „Kangurków” dniem pełnym wrażeń.  Dwie najstarsze grupy oraz nauczycielki, zaraz po śniadaniu, wyjechały autokarem na wycieczkę  do Bogdańca. Wyjazd miał charakter edukacji regionalnej, a także przyrodniczej naszych wychowanków.

Najpierw odwiedziliśmy Zagrodę Młyńską. Zwiedziliśmy tam mieszkanie młynarza i  starą kuźnię wiejską, uczestniczyliśmy
w lekcji muzealnej „Od ziarenka  do bochenka”, podczas której dowiedzieliśmy się jak krok po kroku powstaje chleb.

Kolejnym punktem programu wycieczki były obchody Światowego Dnia Drzewa, właśnie w miejscu, gdzie jest tych drzew najwięcej, czyli w lesie. Przedszkolaki miały do wykonania wiele zadań, których celem było przybliżenie im wiedzy na temat roli drzew w życiu ludzi                i zwierząt, a także ich ochrony. Była więc przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Dzieci rozpoznawały i nazywały spotykane po drodze drzewa iglaste i liściaste, rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe, związane tematycznie      z lasem. Zaopatrzone w  lupy dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze ( liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Nie zabrakło również ruchu na świeżym powietrzu. Przedszkolaki rywalizowały między sobą indywidualnie i zespołowo. Było zbieranie kasztanów na czas, bieg z kuleczkami jarzębiny na plastikowych talerzykach, berek z drzewami. Na zakończenie uczestnicy wykonali, z zebranego w lesie materiału przyrodniczego, „Jesienne obrazki” – kompozycje z liści, szyszek, patyków, kasztanów, jarzębiny itp.

Możliwość bezpośredniego kontaktu z leśną przyrodą dostarczyła naszym wychowankom wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły dzieciom, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela, a także uczyć tego innych.

Wanda Dynkwald