Dzień Wody w Smerfach

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony po to, aby zwrócić szczególną uwagę na problem wody, jej zanieczyszczenia oraz braku. Również w naszym przedszkolu ten dzień był szczególnym, niebieskim dniem, w którym wszystkie przedszkolaki rozmawiały o wodzie, o jej ważnej roli w życiu ludzi, zwierząt i roślin.
Smerfy tego dnia uczyły się nazywać cechy wody, prowadziły doświadczenia badające jej właściwości. Obserwowały, które przedmioty pływają, a które toną w wodzie. Mali badacze sprawdzali także, w którym naczyniu jest najwięcej wody, a w którym najmniej. Następnie rozpuszczały w szklankach z wodą: cukier, sól , piasek i olej, obserwowały która z substancji rozpuszcza się najłatwiej i zastanawiały się, do czego można wykorzystać powstałe roztwory.
Dzieci dowiedziały się co to jest napięcie powierzchniowe i dlaczego jajko pływa w słonej wodzie.
Zastanawialiśmy się również, co by było, gdyby wody nie było i jakie są sposoby jej oszczędzania. Przedszkolaki teraz już wiedzą, jak ważne jest racjonalne gospodarowanie wodą i dlaczego nie wolno jej marnować.

Agnieszka Werecka