Krasnalki i Gumisie w lesie

Dnia 29 września dzieci z grupy Krasnoludków oraz Gumisiów wybrały się na wycieczkę do leśniczówki
w Dobrojewie. Dzięki uprzejmości leśników Pani Teresy Kaczorowskiej oraz Pana Patryka Kaczorowskiego dzieci miały możliwość zwiedzania  czterech izb edukacji leśnej. Izby te urządzone są w murowanej stajni z lat 30. XX w.  Dzieci mogły zwiedzić pomieszczenie zwane „ starą kuchnią” , w której znajdowały się  stare sprzęty gospodarstwa domowego miedzy innymi stary telefon, żelazka, adapter na korbkę, a także stara maselniczka oraz ręczna pralka. Przedszkolaki mogły przekonać  się  na własnej skórze jak ciężko było w dawniej wykonywać zwykłe czynności domowe, z którymi dziś radzą sobie sprzęty elektryczne.  Kolejną izbą odwiedzą przez dzieci była izba wojskowa, która najbardziej podobała się chłopcom.  Znajdowały się tam wojskowe mundury, kaski, czapki oraz broń. Następnie dzieci odwiedziły salę,  w której znajdowała się ekspozycja dotycząca historii leśnictwa. Dzieci mogły bezpośrednio przyjrzeć się zwierzynie leśnej, ptakom , wysłuchać odgłosów  wydawanych przez zwierzęta mieszkające w lesie.  Pani Teresa chętnie opowiadała dzieciom ciekawostki o zwierzętach, odpowiadała na pytania zadawane przez nasze ciekawskie przedszkolaki. Na koniec dzieci zawitały  do kuźni, w której Pan Patryk opowiadał o pracy kowala. Następnie wszyscy udaliśmy się na spacer do lasu, tam nasze przedszkolaki szukały darów Pani Jesieni, oraz nasłuchiwały odgłosów  leśnych zwierząt.  Udało nam się znaleźć żołędzie, kasztany, kolorowe liście. Niestety nie udało nam się znaleźć grzybów. Na koniec czekało na nas ognisko i kiełbaski. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.

Kinga Fołta